PL | EN

New England IPA (HAZY IPA)

1

Batch size

  • 21 liter(s)
    Expected quantity of finished beer
  • 60 min
    Boil time
  • 10 %/h
    Evaporation rate
  • 26.5 liter(s)
    Boil size
  • 10 %
    Boil loss
  • 11.9
    Pre-boil gravity BLG
  • 5 %
    Trub loss
  • 0 %
    Dry hopping loss
We introduced new Standard account. Check current subscription plans.
Do you know that PRO members have fully automated inventory stock tracking? Become a PRO member!

Fermentables

13.1 BLG
5.3% ABV
12.5 SRM

Type Name Amount Yield EBC
Liquid Extract WES ekstrakt słodowy jasny 4.1 kg 100% 80 % 40
Sum 4.1 kg

Hops

59 IBU

Bitterness ratio 1.11 Very bitter


Use for Name Amount Time Alpha acid
Boil Galaxy 15 g 30 min 13.3 %
Whirlpool Galaxy 60 g 20 min 13.3 %
Whirlpool Mandarina Bavaria 60 g 20 min 10 %
Dry Hop Galaxy 60 g 7 day(s) 15 %
Dry Hop Mandarina Bavaria 60 g 7 day(s) 10 %

Yeasts

Name Type Form Amount Laboratory
fermentis s-33 Ale Dry 22 g Safale

Extras

Type Name Amount Use for Time
Flavor słód owsiany 680 g Boil 30 min
Flavor słód pale ale 454 g Boil 30 min
Flavor ziarna owsa niesłodowane 227 g Boil 30 min

Discussion

Login to commentOnly registered users can comment.


CZ
Jestem początkujący i chciałbym skorzystać z tego przepisu, mam jednak kilka pytań do autora:
1. Pierwsze chmielenie jest przez 30 min gotowania, a następnie po wyłączeniu "ognia" dodajemy 2x60g i przez 20 min whirlpool (pytam ponieważ czas gotowania to 60 min, a poniżej podano 30 min gotowania, a dalej już po wyłączeniu "ognia" 20 min)?
2. czy chmielenie na zimno 7 dni następuje od razu po zasypaniu drożdży i 7 dni, czy może na 7 dni po zlaniu na cichą?
3. dodatki smakowe (słód owsiany, słód pale ale i ziarna owsa) są gotowane w woreczku muślinowym przez 30 min i po wyłączeniu na chmielenie wyciągane? Czy może zostają do końca i dopiero przed dodaniem drożdży odfiltrowane?
Pozdrawiam
czapkin    1606 days ago
MA
Również jestem początkujący, tym bardziej cieszę się że ten przepis zwrócił uwagę. Jeszcze z niego nie warzyłem piwa i sam jestem ciekawy jak wyjdzie, będę warzył w tym tygodniu.
Plan jest taki:
ad1. Gotowanie jest wpisane 60 minut ale aż tyle nie planuję. Są ekstrakty więc planuję rozpuścić płynne ekstrakty, zagotować a potem dodatek chmielu tylko na 30 minut. Dalej chmiel na whirpool - tutaj poczekam aż temperatura spadnie po wyłączeniu do ~80stC i dodan chmiel 2x60g na 20 minut.
ad2. Chmielenie na zimno - ten styl "hazy" lub "new england" IPA polega na tym że dodajemy chmiel pod koniec aktywnej fermentacji burzliwej. Planuję więc dorzucić go ok 3 dnia po zadaniu drożdży i potem ~7 dni - tzn. aż do końca fermentacji. P.S. nie zlewam na "cichą" - w mojej opinii to tylko zwiększa ryzyko infekcji piwa i nic nie poprawia. Żeby dobrze wyklarować piwo polecam tzw. "cold crash" - popularne szczególnie wśród amerykańskich piwowarów domowych - nic nie przelewam, po zakończeniu fermentacji (po ok 2.5 - 3 tygodniach) przenosimy piwo do bardzo niskiej temperatury (najlepiej ok zera) na 24-48h i dopiero po takim zabiegu butelkujemy. Wychodzi bardzo klarowne piwo. PO schłodzeniu piwa można z nim wrócić do standardowej pokojowej temperatury i dalej będzie klarowne. Jeżeli rozlewamy chłodne to trzeba zwrócić uwagę na cukier do refermentacji (większość kalkulatorów uwzględnia temeperaturę piwa).
ad.3 Te dodatki smakowe - to również podpatrzone od amerykańskich piwowarów domowych. Nazywają to "seeding" - takie trochę "macerowanie" - to robię na początku, wrzucam do wrzątku na ok 30 min (do 4,5 L wody) - ale nie gotuję dalej - zostawiam wyłączone na pół godziny. Można w woreczku, ja planuję bez woreczka i potem przelanie przez sitko). Na takim wywarze dalej rozpuszczam płynny ekstrakt i chmielenie itd... Ziarna muszą być śrutowane, odfiltrowane są więc jeszcze przed dodaniem ekstraktu. Zbyt długie trzymanie ziaren może spowodować wydzielanie tanin czy garbników co wpłynie niekorzystnie na smak.

Z ciekawości proszę o opinię w przyszłości jeżeli uda się uwarzyć piwo z tego przepisu!
Marcin Szczeciński    1604 days ago
CZ
Dziękuję bardzo za odpowiedź i przekazane uwagi - dużo podpowiadają. Jeżeli tylko uwarzę piwo z tego przepisu pochwale się i dam znać. Tak na koniec polecasz jakieś sklepy online z których się zaopatrujesz w produkty?
Jeszcze raz dziękuje, Wesołych Świąt życzę i nowych pomysłów na warki.
czapkin    1600 days ago
MA
Co do sklepów polecam "twój browar" - tam mają dobrą jakość i bardzo szybko nadają paczki i szybko odcierają i można skompletować wszystko
W "browamatorze" zwykle bardzo długo czekam na nadanie nawet małej przesyłki
W sieci istnieje też porównywarka cen dla surowców do warzenia piwa - wygląda trochę staro ale warto sprawdzić:
http://cml.dokuro.org/beer/

Co do tego przepisu który na New England IPA to uwarzyłem ten przepis i mam kilka uwag:
1. fermentacja poszła mi baaardzo szybko - praktycznie w 2 dni zeszło do 5 blg i skończyła się burzliwa. Następnym razem na tych drożdżach wrzuciłbym chmiele szybciej - np. po 1 dobie od zadaniu drożdży bo teoretycznie powinno się je zadać jak trwa burzliwa. Ja dodałem więc już "po krzyku"...
2. Na tych ekstraktach wyszło a ciemne. Takie bardzo bursztynowe i dotego mgliste - nie specjalnie dobrze to wygląda. Lepiej byłoby gdyby wyszło jasnozłote. Wtedy zamieniłbym z połowę ekstraktów na jasny pilsnerski z bruntala. Powinno wyjść jasniej. Tak poza tym to czy ekstrakt jest pale ale czy pilzneński nie powinno w ogóle wpłynąć na smak piwa to jest to praktycznie ten sam surowiec. Może się różnić kolorem a chciałbym mieć jednak jaśniejszą wersją
3. Ziarna - wyszło ich dużo i tak jak pisałem wrzuciłem na wrzątek ale temperatura nie spadła do oczekiwanej ale do 82 stC więc za dużo. Następnym razem raczej poczekałbym z 15 minut po zagotowaniu przed wrzuceniem ziaren, albo wrzucić od ~50stC, podgrzać do docelowych 66-74stC i zostawić na te pół godziny.

Również wszystkiego dobrego i wielu warek bez infekcji w 2020! :)
Marcin Szczeciński    1592 days ago
CZ
Dzięki za wskazówki, ja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu uwarzę.
Mam jeszcze jedno pytanie, być może infantylne. Zauważyłem, że niektórzy dodają cukier/glukozę do brzęczki przed zadaniem drożdży, czy tak się powinno robić przy warzeniu z ekstraktów słodowych? Do tej pory warzyłem tylko z brew-kit i faktycznie dodawałem cukier/glukoza/BA brew-kit PLUS. Pytanie czy do brzęczki podczas gotowania, czy już na koniec należy jeszcze dodać cukier/glukozę, a jeśli tak to ile? (nie mówię o refermentacji).

Pozdrawiam
czapkin    1579 days ago
MA
Cukru nie dodawaj. To może tylko podbić gęstość brzeczki (większe BLG) ale nie wpłynie korzystnie na smak piwa. Cukier jest OK tylko przy rozlewie (tutaj były robione różne testy które wykazały że nie jesteś w stanie wyczuć tego w smaku czy masz glukozę, cukier czy coś innego). Natomiast przed zadaniem drożdży jeśli już chcesz podbić BLG to korzystaj tylko z LME albo DME (płynny albo suchy ekstrakt) - to są cukry fermentowalne i drożdże nic więcej nie potrzebują.

P.S. jak jesteś początkujący to zwarcam uwagę, ze bardzo popularne OXI jest generalnie bardzo słabe i ma niską skuteczność. Przy tym środku raz że jest więcej roboty, zostawia osad to jeszcze piwo często jest zakażone i bardzo szybko się psuje. Polecam przejście na coś dobrego - ja znalazłem Sanipro Rinse - to odpowiednik StarSan'u który jest popularny w USA. Ma to bardzo dużo zalet - 1. jest skuteczne 2. pieni się a to bardzo poprawia skuteczność 3. nie trzeba tego spłukiwać - pozostałości tego środka stanowią "pożywkę" dla drożdży 4. Można tym odkażać sprzęt i butelki też. Generalnie jak będziesz miał SaniPro to OXI jest do wyrzucenia (szkoda twojej pracy).
Marcin Szczeciński    1572 days ago
CZ
Dzięki wielkie za wszelkie uwagi i podpowiedzi, pozdrawiam.
czapkin    1572 days ago